Jubileusz koronacji obrazu

Utworzono: 13-06-2022

12 czerwca 2022 r., a więc w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w progach Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Gnieźnie zawitali Prymas Polski Abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy Świętej oraz Abp senior Henryk Muszyński. Okazją do tej niecodziennej wizyty był jubileusz 25-lecia pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Gniezna, podczas której miało miejsce ukoronowanie obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna.

Poza Abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim, który w 1997 r. witał papieża Jana Pawła II na piastowskiej ziemi jako ówczesny metropolita gnieźnieński, w koncelebrze znalazł się Minister prowincjalny Prowincji Gdańskiej, o. Wojciech Kulig, a także proboszczowie parafii gnieźnieńskich, w tym proboszcz parafii franciszkańskiej o. Mariusz Fałkowski.

W wygłoszonej homilii Prymas przypomniał, że w roku, kiedy miała miejsce koronacja, obchodzony był jubileusz tysiąclecia śmierci św. Wojciecha. Odnosząc się do jego misji, Jan Paweł II mówił wtedy, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”, ponieważ „mądra, wytrwała, cierpliwa i solidna budowa naszego wspólnego europejskiego domu to w istocie budowa z cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga. (...) O taką właśnie rzeczywistość zabiegał św. Wojciech i za taką przyszłość oddał swoje życie”.

Prymas zwrócił uwagę, że zarówno przywołane słowa papieża, jak i dar koronacji obrazu Matki Bożej Pani Gniezna, to nie tylko szczególna pamiątka, ale i zachęta do pójścia dalej drogą, która została nam wtedy wyznaczona. - Chciałbym, także w sytuacji, w której wciąż jesteśmy i którą wciąż z bólem przeżywamy, widząc okrucieństwo i przedłużające się cierpienie naszych Sióstr i Braci w Ukrainie, za Janem Pawłem II wam wszystkim i sobie powtórzyć: „Potrzebna jest nam gotowość. Trzeba być wciąż czujnym i gotowym, by nie wznosić, by nie budować w nas samych, w naszych sercach murów zrodzonych z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla innych ludzi, z egoizmu politycznego czy gospodarczego”. – Takie mury, jak mówił Jan Paweł II, są przejawem kryzysu naszej chrześcijańskiej tożsamości.

W ostatniej części homilii Prymas zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt wezwania, które powinniśmy usłyszeć w związku z obchodzonym jubileuszem. - Nie wystarczy być tylko uważnym i czujnym na zło – zaznaczył. - Jan Paweł II mówił przecież, że teraz my mamy z nową mocą podjąć dzieło ewangelizacji, za które oddał życie św. Wojciech. Tym, którzy zapomnieli o Chrystusie i jego nauce, pomóżmy odkryć Go na nowo. Oto jego apel, oto papieskie wezwanie, wypowiedziane tutaj, w Gnieźnie dwadzieścia pięć lat temu. I jeszcze konkretne wskazanie, jak to zrobić – przypomnę – gdy dostrzegą w naszym życiu świadectwo chrześcijańskiej miłości, miłosierdzia i świętości. Nasze świadectwo. Przekonujące świadectwo. Wiarygodne świadectwo. Świadectwo służby, miłości i jedności.

* * *

Ukoronowanie słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna było, obok poświęcenia konfesji św. Wojciecha, jednym z kluczowych wydarzeń dla archidiecezji gnieźnieńskiej, jakie miały podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II w 1997 r. W odprawionej wówczas przez papieża Mszy Świętej na Placu św. Wojciecha uczestniczyło ponad 300 tys. wiernych, biskupi z Polski i zagranicy oraz prezydenci Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Litwy, Czech, Węgier i Polski. Tego samego dnia w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich Jan Paweł II spotkał się z goszczącymi w Gnieźnie prezydentami. Spotkanie to nazwano II Zjazdem Gnieźnieńskim.

Jubileusz koronacji obrazu grafika
Jubileusz koronacji obrazu grafika
Jubileusz koronacji obrazu grafika
Jubileusz koronacji obrazu grafika
Jubileusz koronacji obrazu grafika
Jubileusz koronacji obrazu grafika