Jak w zbliżającym się Nowym Roku 2021 będzie wyglądała Kolęda czyli Wizyta Duszpasterska, która co roku jest ważną i piękną okazją do spotkania duszpasterzy z rodzinami parafii, w których są pasterzami?

 Pandemia wymusiła zmiany także w tej z dawna zakorzenionej w Polsce tradycji. Biskupi co prawda nie wydali ogólnopolskich wytycznych i decyzję w sprawie wizyty duszpasterskiej pozostawili ordynariuszom poszczególnych diecezji, wiadomo jednak, że w formule dotąd praktykowanej kolęda się nie odbędzie. W archidiecezji gnieźnieńskiej wizyta duszpasterska nie została ani odwołana ani przełożona. Odbędzie się po prostu w innej formie. Zgodnie z zachętą Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zamiast indywidualnych odwiedzin w domach księża zaproszą parafian na wspólną modlitwę do kościoła. „Choć czas kolędowy związany będzie w dużej części z okresem zarządzonej kwarantanny narodowej, podtrzymujemy zaproponowaną wcześniej formę tegorocznej kolędy, czyli proponujemy, aby w poszczególne dni tygodnia, zgodnie z planem kolędowym, księża zaprosili mieszkańców danej wsi, ulicy czy bloku do kościoła na Mszę św. sprawowaną w intencji tych wszystkich, których by tego dnia odwiedzili” – tłumaczy ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Jak przyznaje, jest zrozumiałym, że wszyscy nie przyjdą, nie należy tego nawet oczekiwać, choćby ze względu na obowiązujące obostrzenia i wprowadzoną kwarantannę narodową, ważne jest jednak, aby parafianie wiedzieli, że konkretnego dnia w ich intencji będzie sprawowana Msza św. i ci, którzy zechcą, mogą w niej uczestniczyć. „Otrzymane w czasie Eucharystii błogosławieństwo wraz z modlitwą zaniesiemy później do naszych domów i bliskich” – dodaje ks. Dębiec. Niektóre parafie publikują już w swoich mediach społecznościowych plan Mszy św. „kolędowych”. Wiele z nich zamierza je także transmitować online. 

W naszej Parafii będzie podobnie. Już niedługo, zarówno w ogłoszeniach parafialnych jak i na stronie internetowej oraz w specjalnie przygotowanym folderze przekażemy plan Mszy św. „kolędowych”, na których bardzo będziemy chcieli spotkać się z Wami, Drodzy Parafianie na wspólnej modlitwie – dodatkowe, specjalne Msze św. będą sprawowane w Waszej intencji o godz. 17:00 każdego „kolędowego” dnia. Ponieważ nie wszyscy będą mogli przyjść do Kościoła dlatego przygotowujemy także transmisje „na żywo” tych Mszy św. aby mogli w nich uczestniczyć także ci, którzy będą musieli pozostać w domu. Ufamy, że w tej innej i nowej formie też będzie nam dane się spotkać i przekazać wszystkim rodzinom naszej Parafii Boże błogosławieństwo na Nowy Rok.

BACK TO TOP